Absolut kattklubb med abessinier och somali i fokus

Uppfödare i AbSolut Kattklubb

Diplomerad betyder att uppfödaren har klarat SVERAK:s diplomeringstest.
Här kan läsa mer om uppfödardiplomering.
Vi i ASK vill gärna att fler uppfödare gör diplomeringstestet.
Det är till styrelsen i ASK du meddelar förändringar på den här sidan.

Ni som är uppfödare och vill finnas med på denna sida kontaktar
styrelsen i ASK och meddelar detta till dem.

Som uppfödare i ASK förväntas man följa denna uppfödaretik.

 

 

 

 

SE*Milekes SOM

Elisabeth Essegård

Middagsvägen 3

906 38 Umeå

Tel: 070-332 82 07

elisabetessegard@hotmail.se

Milekes somali

 

 

S*Miltassia's ABY

Ikon - diplomerad uppfödare

Pia Cederberg

Skogsvägen 11

137 55 Tungelsta

Tel: 073-141 07 00

palcederberg@gmail.com

www.miltassias.se

 

 

S*Murilegus ABY

Ikon - diplomerad uppfödare

Monica Einarsson

Munkhättevägen 27 A

147 45 Tumba

monica_eniarsson@yahoo.se

murilegus.blogspot.com

 

 

S*Nekayahs ABY

Ikon - diplomerad uppfödare

Kristin stenmark

Måttgränd 43

906 24 Umeå

Tel: 090-18 86 33, 090-352 41

aby@kattkristin.se

www.kattkristin.se

 

 

S*Nogitsune's SOM

Daniel Dagobert

Vättlösa Gullhammar 5

533 91 Götene

vzerildaniel@hotmail.com

http://rainingcatsanddogs.blogg.se

 

 

SE*Rhea Blues ABY

Ikon - diplomerad uppfödare

Susanne Tiger

Kärnvägen 219

906 27 Umeå

Tel: 090-695 95 26

Mobil: 070-247 23 40

susanne.tiger@live.se

www.rheablues.se

 

 

Sinian ABY och SOM

Gudrun Calvert

Arrendegatan 77

441 56 Alingsås

Tel:0322-169 55

gwenaby827@gmail.com

www.sinian.se

 

 

SE*Tavebo katten SOM

Veera Fridén

Hansinggatan 27

507 53 Borås

Mobil:070-2811408

vastro2@telia.com

www.tavebokatten.se

 

 

S*Truly Cosmic SOM

Thérése Lindroos

Hedinsgatan 17, 2tr

115 33 Stockholm

Tel: 08-663 87 49

Mobil: 073-6162197

twtherese@hotmail.com

www.trulycosmic.se

 

 

S*Xanthomelas ABY

Anna Börje och Peter Hasselbom

Tostaredsvägen 11

519 96 Fotskäl

Tel: 0320-631 13

Mobil: 070-860 68 08

peter@deinde.se

www.xanthomelas.se

 

 

SE*Vesselkattens SOM

Ann-Marie Moderato

Morellvägen 12

179 63 Stenhamra

Mobil: 073-750 00 11

moderato.m@telia.com

vesselkattens.jayproductions.se

 

 

SE*Zetterkatt ABY

Anne-Marie Zetterqvist

Karlbergsvägen 70 B, 4tr

113 49 Stockholm

Mobil: 073-650 11 69

anne-marie.zetterqvist@hotmail.com

 

 

S*Abylyx ABY

Agneta Rudberg

Strömvägen 14

790 23 Svärdsjö

Tel: 0246-109 36

Mobil: 073-0416796

agneta.rudberg@ltdalarna.se

 

 

S*Alfa Feline's ABY och ABYvar

Parvin Iranmanesh

Jakobsdalsgatan 3

412 68 Göteborg

Mobil: 070-4814494

parvin@outlook.com

https://alfafelines.wordpress.com

 

 

S*All Inclusive ABY och SOM

Ikon - diplomerad uppfödare

Katinka Pålsson

Framnäsbacken 20

171 66 Solna

Tel: 08-83 94 91

Mobil: 076-0286908

katinka.palsson@gmail.com

www.allinclusivesomali.se

 

 

S*Amea's SOM

Ewa Nylander

Tel: 0171-921 20

Mobil: 070-324 55 75

ewa_nylander@yahoo.se

www.ameas.se

 

 

S*Blytens ABY

Anna och Göran Sahlen

Vreta Park vägen 12

755 91 Uppsala

Mobil: 070-235 23 14

anna.lejfelt-sahlen@slu.se

http://blytens.se/

 

 

SE*By Curly Q ABY

Marie Klasson

Brogatan 10c

961 64 Boden

Mobil: 070-213 89 81

arbetsterapeut@telia.com

Facebook By Curly Q/

 

 

SE*Cantabylis ABY

Elisabet Jansson

Kyrkvärdsvägen 13

147 31 Tumba

Tel: 08-530 31728

Mobil: 073-766 7415

elisabet.jansson@gmail.com

www.cantabylis.se

 

 

S*Catnip's SOM

Ikon - diplomerad uppfödare

Birgitta von Oelreich

Färgaregatan 6

532 33 Skara

Tel: 0511-16534

birgitta.v.oelreich@wheeze.se

www.catnips.se

 

 

S*Fauve SOM

Charlotta Tengroth

Bondegatan 3 C, 3tr, Ög

116 23 Stockholm

Tel: 08-640 55 58

Mobil: 070-788 34 34

tenglotta@mac.com

www.fauvesomali.se/

 

 

S*Foxglove's SOM och
ABY var

Ikon - diplomerad uppfödare

Susanne Jönsson

Tjörnevägen 9

231 38 Trelleborg

Tel: 0410-460 14

susanne@foxglove.se

www.foxglove.se

 

 

SE * Guapisima's SOM

Karin Hjort

Hallonstigen 9 c

792 52 Mora

Mobil: 076-0837555

Mail karinhjort@hotmail.com

 

 

SE*Maya's lynx ABY

Maria Jannesson

Hantverkaregatan 19 B

374 34 Karlshamn

Mobil: 070-8757499

maria.jannesson@gmail.com

 

 

Adress: AbSolut Kattklubb c/o Anne-Marie Zetterqvist, Södermannagatan 9 A, 2 tr, 116 23 STOCKHOLM E-post: sekr@absolutkattklubb.se
Bankgiro 658-6689. © AbSolut Kattklubb 2000-2017