Uppfödare

Uppfödare i AbSolut Kattklubb

Diplomerad betyder att uppfödaren har klarat SVERAK:s diplomeringstest. 

Här kan läsa mer om uppfödardiplomering. Vi i ASK vill gärna att fler uppfödare gör diplomeringstestet. Det är till styrelsen i ASK du meddelar förändringar på den här sidan.

Ni som är uppfödare och vill finnas med på denna sida kontaktar styrelsen i ASK och meddelar detta till dem. Som uppfödare i ASK förväntas man följa denna uppfödaretik.


S*Abylyx ABY
Agneta Rudberg, Strömvägen 14, 790 23 Svärdsjö
Tel: 0246-109 36, Mobil: 073-0416796
E-post: agneta.rudberg@ltdalarna.se

S*Alfa Feline’s ABY och ABYvar
Parvin Iranmanesh, Jakobsdalsgatan 3, 412 68 Göteborg
Mobil: 070-4814494
E-post: parvin@outlook.com
Hemsida: https://alfafelines.wordpress.com

S*All Inclusive ABY och SOM, pastedGraphic.png
Katinka Pålsson, Framnäsbacken 20, 171 66 Solna
Tel: 08-83 94 91, Mobil: 076-0286908
E-post: katinka.palsson@gmail.com
Hemsida: www.allinclusivesomali.se

S*Amea’s SOM
Ewa Nylander
Tel: 0171-921 20, Mobil: 070-324 55 75
E-post: ewa_nylander@yahoo.se
Hemsida: www.ameas.se

SE*At Heart SOM
Pia Ringholm, Vattenvägen 1, 18165 Lidingö
Mobil: 070-794 06 14
E-post: pi@tupplurens.se
Hemsida: www.tupplurens.se

S*Blytens ABY
Anna och Göran Sahlen, Vreta Park vägen 12, 755 91 Uppsala
Mobil: 070-235 23 14
E-post: anna.lejfelt-sahlen@slu.se
Hemsida: http://blytens.se/

SE*By Curly Q ABY
Marie Klasson, Brogatan 10c, 961 64 Boden
Mobil: 070-213 89 81
E-post: arbetsterapeut@telia.com
Facebook sida: Facebook By Curly Q/

SE*Cantabylis ABY
Elisabet Jansson, Kyrkvärdsvägen 13, 147 31 Tumba
Tel: 08-530 31728, Mobil: 073-766 7415
E-post: elisabet.jansson@gmail.com
Hemsida: www.cantabylis.se

S*Catnip’s SOM, pastedGraphic.png
Birgitta von Oelreich, Färgaregatan 6, 532 33 Skara
Tel: 0511-16534
E-post: birgitta.v.oelreich@wheeze.se
Hemsida: www.catnips.se

S*Fauve SOM
Charlotta Tengroth, Bondegatan 3 C, 3tr, Ög, 116 23 Stockholm
Tel: 08-640 55 58, Mobil: 070-788 34 34
E-post: tenglotta@mac.com
Hemsida: www.fauvesomali.se/

S*Foxglove’s SOM och ABY var, pastedGraphic.png
Susanne Jönsson, Tjörnevägen 9, 231 38 Trelleborg
Tel: 0410-460 14
E-post: susanne@foxglove.se
Hemsida: www.foxglove.se

SE * Guapisima’s SOM
Karin Hjort, Vigelsjövägen 27 a 76151 Norrtälje
Mobil: 076-0837555
E-post: karinhjort@hotmail.com

SE*Maya’s lynx ABY
Maria Jannesson, Hantverkaregatan 19 B, 374 34 Karlshamn
Mobil: 070-8757499
E-post: maria.jannesson@gmail.com

SE*Milekes SOM
Elisabeth Essegård, Middagsvägen 3, 906 38 Umeå
Tel: 070-332 82 07
E-Post: elisabetessegard@hotmail.se
Hemsida: Milekes somali

S*Miltassia’s ABY, pastedGraphic.png
Pia Cederberg, Skogsvägen 11, 137 55 Tungelsta
Tel: 073-141 07 00
E-Post: palcederberg@gmail.com
Hemsida: www.miltassias.se

S*Murilegus ABY, pastedGraphic.png
Monica Einarsson, Munkhättevägen 27 A, 147 45 Tumba
E-post: monica_eniarsson@yahoo.se
Hemsida: murilegus.blogspot.com

S*Nekayahs ABY, pastedGraphic.png
Kristin stenmark, Måttgränd 43, 906 24 Umeå
Tel: 090-18 86 33, 090-352 41
E-post: aby@kattkristin.se
Hemsida: www.kattkristin.se

S*Nogitsune’s SOM
Daniel Dagobert, Vättlösa Gullhammar 5, 533 91 Götene
E-post: vzerildaniel@hotmail.com
Hemsida: http://rainingcatsanddogs.blogg.se

SE*Rhea Blues ABY, pastedGraphic.png
Susanne Tiger, Kärnvägen 219, 906 27 Umeå
Tel: 090-695 95 26, Mobil: 070-247 23 40
E-post: susanne.tiger@live.se
Hemsida: www.rheablues.se

Sinian ABY och SOM
Gudrun Calvert, Arrendegatan 77, 441 56 Alingsås
Tel:0322-169 55
E-post: gwenaby827@gmail.com
Hemsida: www.sinian.se

SE*Tavebo katten SOM
Veera Fridén, Hansinggatan 27, 507 53 Borås
Mobil:070-2811408
E-post: vastro2@telia.com
Hemsida: www.tavebokatten.se

S*Truly Cosmic SOM
Thérése Lindroos, Hedinsgatan 17, 2tr, 115 33 Stockholm
Tel: 08-663 87 49. Mobil: 073-6162197
E-post: twtherese@hotmail.com
Hemsida: www.trulycosmic.se

S*Xanthomelas ABY
Anna Börje och Peter Hasselbom, Tostaredsvägen 11, 519 96 Fotskäl
Tel: 0320-631 13, Mobil: 073-314 12 07
E-post: peter@deinde.se
Hemsida: www.xanthomelas.se

SE*Vesselkattens SOM
Ann-Marie Moderato, Morellvägen 12, 179 63 Stenhamra
Mobil: 073-750 00 11
E-post: moderato.m@telia.com
Hemsida: vesselkattens.jayproductions.se

SE*Zetterkatt ABY
Anne-Marie Zetterqvist, Karlbergsvägen 70 B, 4tr, 113 49 Stockholm
Mobil: 073-650 11 69
E-post: anne-marie.zetterqvist@hotmail.com